Kolory druku

Udostępnij

DRUKOWANIE REPRODUKCJA KOLORÓW

Proces odwzorowania kolorów i drukowania jest złożony i ciekawy. Warto zbadać to zagadnienie, gdyż większość z nas korzysta z drukarek.

OŚWIETLENIE I KOLORY

Światło widzialne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które ma określoną długość fali. To właśnie długość fali odróżnia je od promieniowania innego typu, np. radiowego czy rentgenowskiego. Jak oko każdego innego organizmu, ludzkie oko jest wrażliwe na światło. Dzięki zawartym w nim receptorom ma ono zdolność rozróżniania długości fal światła odbitego i emitowanego. Każda liczba odpowiada odrębnemu kolorowi. Na przykład, obiekt pochłania wszystkie fale elektromagnetyczne, z wyjątkiem tych poniżej 460nm. Niektóre długości fal są odbijane, dzięki czemu oko może je rozpoznać jako kolor niebieski. Jeśli światło znajduje się poza zakresem długości fal, które możemy zobaczyć, będzie określane jako ultrafiolet (krótsze fale poniżej 400nm) i podczerwień (780nm). Superpozycja to sytuacja, w której fale o określonej długości mogą się na siebie nakładać, tworząc różne kombinacje kolorów. Możliwe jest stworzenie tego samego koloru poprzez łączenie różnych fal na wiele sposobów.

Nasze oko potrafi rozróżnić kilkanaście milionów kolorów. Należy wspomnieć, że nasz zmysł wzroku jest głównym informatorem w naszym układzie nerwowym. Aż 85% informacji o otoczeniu jest dostępnych dla naszych oczu.

PODSTAWOWE KOLORY DLA DRUKU - CMYK

Kolory CMYK

Chociaż istnieją miliony kolorów, większość z nich można przedstawić za pomocą zaledwie czterech kolorów podstawowych.

Są to kolory CMYK. Obejmują one Cyan (kolor niebieski), Magenta, Yellow (kolor żółty) i Key Colour (kolor czarny, ale niezbyt intensywny). Należy pamiętać, że kolory te nie są standardowe i mogą różnić się nasyceniem i głębią barw w zależności od producenta oraz rodzaju i marki tuszu lub atramentu. W praktyce nie robi to różnicy ani w jakości końcowych kolorów, ani w cenie czy wydajności.

Czerń można by uzyskać poprzez zmieszanie trzech pierwszych kolorów, ale byłby to kolor brązowo-czarny. Nie mówiąc już o tym, że drukowanie czarnego tekstu trzema różnymi atramentami byłoby bardzo drogie. Tak też było początkowo. Do druku kolorowego używano tylko 3 kolorów, a czarny został dodany później.

Jak widać, odpowiednie mieszanie kolorów tworzy różne warianty kolorystyczne. Sumą ich wszystkich jest kolor czarny.

KOLORY RGB NA

Kolory RGB

Trudno jest wiernie odwzorować kolory na komputerach i drukarkach, ponieważ używają one różnych skal kolorów. Są to kolory z przestrzeni barw CMYK. Każdy kolor jest określony w procentach nasycenia. Komputery korzystają z przestrzeni barw RGB. Obejmuje ona kolory czerwony, zielony i niebieski w skali od 0 do 255.

Niemożliwe jest dokładne odwzorowanie kolorów w przestrzeni RGB na CMYK lub odwrotnie. Pierwszą różnicą jest ilość dostępnych kolorów - RGB ma szerszy zakres, a także większą głębię i wyrazistość. Istnieją również inne kwestie, które wykraczają poza konwersję pomiędzy jedną przestrzenią a drugą. Czasami to, co widzimy na ekranie, nie jest rzeczywistym wyglądem wyświetlanego obiektu. Zadziwiająca jest różnica w jakości pomiędzy monitorami z niskim budżetem, a tymi z wyższym. Na końcowy efekt wydruku wpływa również użyty papier. Tutaj również można zauważyć różnicę między materiałami wyższej i niższej jakości. Ekran jest źródłem światła. To jest główna różnica. Natomiast wydruk wynikowy nie emituje światła, a jedynie odbija niektóre promienie świetlne dzięki zastosowaniu pewnych substancji.

Choć ostatecznych różnic nie da się uniknąć, istnieje sposób, aby jak najwierniej i najdokładniej pokazać oczekiwany efekt. Popularne programy graficzne pozwalają na konwersję kolorów RGB na CMYK, dzięki czemu po wydrukowaniu można lepiej odwzorować efekt końcowy.

Podsumowując, kolory CMYK są czarne i są wykorzystywane w druku. Kolory RGB są białe i widać je na każdym urządzeniu takim jak monitory czy laptopy.

KOLORY ODZYSKIWANE PODCZAS DRUKOWANIA

Drukarka atramentowa posiada osobne rzędy z setkami, a czasem nawet tysiącami dysz dla każdego koloru. Taki układ nazywany jest głowicą. Głowica porusza się po papierze i zatrzymuje się w wyznaczonych miejscach na ułamek sekundy. Na te miejsca spadają mikroskopijne kropelki tuszu. Komputer posiada już informacje o tym, które dysze muszą zostać uruchomione, aby wydrukować dany obraz lub znak w określonym miejscu.

W drukarce laserowej druk kolorowy uzyskuje się przez kolejne naświetlenia bębna światłoczułego na każdy kolor tonera. Jeśli drukarka ma tylko jeden bęben, drukowanie musi odbywać się w czterech etapach. Papier musi przejechać pod każdym bębnem cztery razy dla każdego koloru. Jeśli drukarka ma cztery bębny światłoczułe, wydruk można uzyskać po każdym przejściu papieru pod bębnami. Ta druga metoda jest szybsza i mniej zużywa bębny.