Klasyfikacja niszczarek biurowych według norm DIN lub innych poziomów bezpieczeństwa

Udostępnij

Niszczarki mogą być klasyfikowane według norm DIN lub innych poziomów bezpieczeństwa

Niszczarka to urządzenie mające na celu ochronę danych papierowych przed kradzieżą. Komputer ma do nich dostęp, ale wydrukowanych nie możemy po prostu wyrzucić. Niszczarki są często wykorzystywane w biurach. Skąd mamy wiedzieć, która z nich zapewni bezpieczeństwo?

Co to jest norma DIN?

Standard DIN, znany również jako International Data Network Standard, jest powszechnie akceptowanym standardem, który wskazuje, jak dokładnie urządzenie niszczy dokumenty. Wskazuje również, jak bardzo jest ono poufne. Parametr ten powie nam, czy wybrane urządzenie spełni nasze oczekiwania. Za opracowanie najnowszych norm DIN odpowiedzialny jest Komitet Standardów dla Technologii Informacyjnych i Aplikacji. Urządzenia biurowe muszą spełniać określone wymagania. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, z jakimi dokumentami się pracuje i jak je niszczyć.

Aktualna norma DIN określa poziom precyzji niszczenia, oraz bezpieczeństwa na siedmiu poziomach. Klasę niszczenia dokumentów można zdefiniować w następujący sposób:

DIN1-P1 stosuje się do dokumentów o niewielkim znaczeniu. Szerokość cięcia jest mniejsza niż 12 mm, a powierzchnia nie większa niż 2000 mm2.

DIN2-P2- Korespondencja wewnętrzna, szerokość cięcia jest mniejsza niż 6mm, a powierzchnia cięcia nie większa niż 800mm2.

DIN3P3- Dokumenty poufne: Szerokość cięcia jest mniejsza lub równa 2mm, a powierzchnia cięcia nie jest większa niż 320mm2.

DIN4P4 - Dokumenty o wysokim stopniu poufności. Szerokość cięcia wynosi 6mm, a obszar cięcia nie jest większy niż 160mm2.

DIN5-5-P5 - Dokumenty zawierające informacje tajne mają szerokość odcięcia 2mm i obszar odcięcia nie większy niż 30mm2.

W przypadku dokumentów zawierających informacje ściśle tajne DIN6-P6 szerokość odcięcia musi być mniejsza lub równa 1 mm. Obszar odcięcia nie może przekraczać 10 mm2.

DIN7P7- Dokumenty zawierające informacje ściśle tajne. Szerokość cięcia jest mniejsza lub równa 1mm, a powierzchnia cięcia nie większa niż 5mm2.

Wynajmij odpowiedni sprzęt, aby wyposażyć swoje biuro

Istnieją firmy, które zajmują się wynajmem i sprzedażą urządzeń biurowych, posiadają specjalistów, którzy znają się na standardach niszczarek. Jeśli nie jesteś pewien, która niszczarka będzie dla Ciebie odpowiednia, pomogą Ci w wyborze.