Jak szybko i sprawnie drukować dokumenty w dużym formacie?

Udostępnij

Jak szybko i sprawnie drukować dokumenty wielkoformatowe?

Druk wielkoformatowy, jedna z najbardziej zaawansowanych technologii, pozwala na drukowanie form na papierze, folii i materiałach banerowych. Druk wielkoformatowy jest najczęściej wykorzystywany do drukowania banerów i plakatów reklamowych, szyldów, tablic i innych elementów o nietypowych rozmiarach. Do druku wielkoformatowego wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Warto dowiedzieć się więcej o druku wielkoformatowym.

Przygotowanie plików do druku

Przed wysłaniem pliku do druku należy go odpowiednio przygotować, aby ułatwić drukarni obsługę zlecenia. Wykonawca będzie mógł wtedy dobrać odpowiednie urządzenie i technikę druku. Wiele drukarni oferuje specyfikacje techniczne, które przyspieszają ten proces. Plik powinien być w formacie PDF. Ponadto, plik powinien być przesłany w docelowym rozmiarze pliku. Materiały o wysokiej rozdzielczości są niezbędne, aby ułatwić pracę drukarni. Pozwoli to uniknąć ponownego drukowania. Pamiętaj, że drukarnie pracują w przestrzeni barwnej CMYK, więc wszystkie pliki muszą być wysyłane w tej przestrzeni.

Techniki druku wielkoformatowego

Drukarze mogą wyróżnić techniki druku wielkoformatowego. Po pierwsze, zamawiający musi wiedzieć, gdzie trafią drukowane materiały - czy będą w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Ważne jest, aby zastanowić się nad przeznaczeniem drukowanych materiałów i tym, kto będzie je odbierał. technika łagodnego rozpuszczalnika pozwala na druk w wysokiej rozdzielczości, który umożliwia uwidocznienie nawet najmniejszych szczegółów. Technika ta jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, ale nie wytrzymuje ścierania i promieniowania UV. Technika twardego solwentu jest również odporna na warunki atmosferyczne, ale jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Tę technikę wykorzystuje się do drukowania billboardów i banerów. Druk UV jest dobrym wyborem, jeśli chcemy drukować na szkle lub drewnie, lub innym sztywnym materiale.