Drukarki, które są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne

Udostępnij

Ekologiczne tusze, tonery i tonery do drukarek

Wiele osób coraz częściej poszukuje urządzeń, które mają jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Producenci urządzeń wielofunkcyjnych i drukarek wychodzą naprzeciw tym wymaganiom, oferując modele, które są efektywne pod względem zużycia energii i materiałów. Łączą one w sobie zarówno troskę o środowisko, jak i portfele swoich użytkowników.

Wkłady wielokrotnego użytku dostępne są zarówno do drukarek laserowych, jak i atramentowych. Dzięki temu są one znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Drukarki atramentowe dostępne są w firmie EPSON w serii EcoTank oraz w firmie HP w serii Smart Tank, Ink Tank. Drukarki laserowe można znaleźć w serii HP Neverstop.

Tusze do uzupełniania z serii Epson EcoTank

Drukarki tej serii wyróżniają się na tle pozostałych standardowych modeli dostępnych na rynku. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku. Po pierwsze, kartridże można wymienić na duże zbiorniki z tuszem do wielokrotnego napełniania. Oznacza to, że jest mniej części do wymiany i mniej odpadów do recyklingu.

Ekologiczne wkłady atramentowe Epson Seria EcoTank

Do wszystkich urządzeń z tej serii dołączany jest odpowiednik kilkudziesięciu wkładów atramentowych. Dzięki temu można korzystać z drukarki nawet przez 2-3 lata bez konieczności zakupu nowego tuszu. Może to przynieść oszczędności w zużyciu atramentu nawet do 90%. Modele EcoTank są dostarczane z oddzielnymi butelkami z atramentem. Po ich wyczerpaniu można zamówić nowe. Dostępne są również tańsze alternatywy dla oryginalnego atramentu.

Drukarki te drukują w technologii nienagrzewającej się, co pozwala zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Drukarki te są również bardzo niezawodne. Mają mniej części, które mogą powodować problemy i można je łatwo wymienić. Drukarki te będą również trwać dłużej, więc będą wymagać rzadszej wymiany.

Istnieje wiele opcji cenowych urządzeń z serii EcoTank. Są modele budżetowe do użytku domowego, jak również bardziej zaawansowane modele dla tych, którzy mają większe potrzeby.

Drukarka atramentowa Epson EcoTank może drukować w czerni, bieli lub w kolorze. Oba rodzaje druku mają maksymalną dpi wynoszącą 5760x1440. Prędkość wynosi odpowiednio 33 i 15 stron/minutę. Drukarka kosztuje 600 złotych. Dzięki temu możemy cieszyć się wysoką jakością druku w niskiej cenie. Jedno "tankowanie" pozwala wydrukować do 8100 stron w czerni i bieli oraz 6500 w kolorze. Choć urządzenie sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w małym biurze, niektórzy użytkownicy mogą uznać drukarkę za niewygodną ze względu na brak łączności bezprzewodowej.

Epson EcoTank to urządzenie wielofunkcyjne, które ma takie same parametry druku jak poprzednik (5760 x 1440 pikseli i prędkość od 33 do 15 stron na minutę), ale może skanować i kopiować dokumenty. Posiada również moduł łączności bezprzewodowej, który w przeciwieństwie do EcoTankL1110 pozwala na szybki dostęp do urządzenia za pomocą smartfona lub tabletu. Producent podaje, że wydajność tuszu w przypadku druku czarnego, białego i kolorowego wynosi od 8100 do 6500 stron.

Epson EcoTank posiada możliwości drukowania, skanowania i kopiowania. Maksymalna dpi dla druku kolorowego wynosi 5760x1440. Prędkość drukowania wynosi 33 strony na minutę dla druku monochromatycznego i 15 stron na godzinę dla druku kolorowego. Urządzenie może być również połączone bezprzewodowo. EcoTank L3050 może wydrukować do 13 000 (mono) lub 6 500 (kolor).

Epson EcoTank to urządzenie wielofunkcyjne, które oferuje opcje skanowania, drukowania i kopiowania. Dpi dla druku wynosi 5760x1440 (mono i kolor), a dpi dla skanowania 1200x2400. W przypadku druku monochromatycznego prędkość drukowania wynosi 15 stron na minutę, a kolorowego 33 strony na min. Urządzenie obsługuje łączność Wi-Fi. Dodatkowe funkcje to możliwość akceptacji kart pamięci SD oraz automatyczny druk dwustronny. Dołączone tusze pozwalają na wydrukowanie do 14 000 stron w trybie czarno-białym i 5 200 stron w trybie kolorowym.

Tusze do uzupełniania HP Smart Tank Series

Firma HP produkuje wiele drukarek atramentowych, które można samodzielnie napełniać.

Drukarka HP Ink Tank Wireless 415 jest mała i bezprzewodowa. Wykorzystuje zbiorniki z atramentem oznaczone jako HP GT51, HP GT52.

Drukarka atramentowa HP Smart tank 515 korzysta z samonapełniających się zbiorników z atramentem HP GT51 lub HP GT52.

System samonapełniającego się atramentu HP GT51 HP GT52

System samonapełniającego się tuszu jest bardzo prosty i ekologiczny, co widać na tym zdjęciu. Dzięki temu rozwiązaniu nie możemy wprowadzać do środowiska toksycznych substancji.

Z naszego pojemnika pozostał jedynie mały plastikowy pojemnik.

Drukarki z serii Ink Tank i Smart Tank zostały wprowadzone przez HP. Firma HP wprowadziła również dwie drukarki z serii DeskJet, które oparte są na tym samym systemie. Drukarki te to modele HP DeskJet5810 oraz HP DeskJet5820.

Tonery do uzupełniania HP Neverstop Laser.

W urządzeniach laserowych produkowanych przez HP zastosowano również innowacyjną technologię pozwalającą na zmniejszenie ilości szkodliwych wkładów.

Hp Neverstop Laser 1000a toner 1103A

Firma Hp wprowadziła na rynek drukarki laserowe wykonane z samonapełniającymi się wkładami atramentowymi, podobnie jak urządzenia atramentowe. W skład tej serii wchodzi obecnie drukarka HP Neverstop 1000 oraz drukarki Hp Neverstop 1200.

Obie drukarki laserowe wykorzystują dokładnie to samo rozwiązanie w postaci proszku HP 103A 103A. Proszek znajduje się w dużej tubie, którą można łatwo zainstalować wewnątrz drukarki. Następnie proszek jest wstrzykiwany do urządzenia.

Obie drukarki można znaleźć na rynku i są dobrze odbierane przez wielu użytkowników.

Dzięki tym rozwiązaniom nie wprowadzamy do naszego środowiska szkodliwych wkładów drukujących. Wiele z tych wkładów zawiera pozostałości proszku, zespołu bębna, wałków magnetycznych lub innych substancji, które muszą być przetworzone i profesjonalnie zutylizowane.

Podsumowanie

Klienci, którym zależy na jak najmniejszym wpływie na środowisko, z pewnością będą zadowoleni z obecnego rynku drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Nie musi to oznaczać, że jakość czy ceny tych urządzeń są gorsze od tradycyjnych modeli. Urządzenia te są w stanie konkurować z nimi zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i szybkości oraz jakości druku.

Wśród urządzeń godne uwagi są modele z serii EcoTank japońskiej marki Epson. Wkłady te mogą pomieścić kilka tysięcy stron. Warto jednak zauważyć, że inni producenci, tacy jak Brother czy HP, również oferują niedrogie modele, które są zarówno ekologiczne, jak i idealne do użytku domowego.