Najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na druku

Udostępnij

Jak zmniejszyć koszty druku.

Drukowanie jest częścią naszego codziennego życia i stało się czymś powszechnym. Czy istnieje sposób na tanie dru kowanie i obniżenie kosztów użytkowania? Można to zrobić na wiele sposobów, w zależności od tego jaką drukarkę posiadasz i jaki rodzaj dokumentu drukujesz.

Drukarka mono czy kolorowa?

Drukarki monochromatyczne są bardziej opłacalne niż ich kolorowe odpowiedniki, jeśli weźmiemy pod uwagę wybór urządzenia. Jest to ściśle związane z faktem, że będziesz potrzebował tylko jednego wkładu, a nie czterech. Producenci często umieszczają na opakowaniach szacunkową liczbę stron dla swoich wkładów. Dzięki temu łatwiej jest zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się więcej w artykule "Na co postawić: Druk monochromatyczny czy kolorowy?"

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Każda z drukarek ma swoje wady i zalety. Drukarki laserowe są bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o koszt wydruku. Tonery oferują większą wydajność i niższą cenę niż atramentówki. Kolejnym argumentem jest to, że tonery laserowe nie wymagają regularnego drukowania, jak to jest w przypadku drukarek atramentowych. Drukarki atramentowe po prostu wysychają i nasz tusz może zostać zużyty.

Koszt wydruku jednej strony

Koszt jednej strony jest jednym z czynników, które wykorzystujemy do obliczenia kosztów drukowania. Najpierw porównujemy koszt tuszu i tonera, a następnie dzielimy tę liczbę przez liczbę wydrukowanych stron deklarowaną przez producenta. Otrzymujemy dokładną cenę za każdą stronę. Znajomość naszych wymagań dotyczących drukowania pomoże nam uniknąć niespodzianek związanych z drukowaniem. Możemy teraz dostosować nasze miesięczne lub kwartalne zapotrzebowanie na materiały eksploatacyjne po oszacowaniu kosztu wydruku jednej strony.

  • Pokrycie druku na poziomie 5%

Wydajność wkładu obliczana jest na podstawie zużycia produktu przy 5% drukowaniu stron. Jest to bardzo niska wartość. Jest to prawie trzykrotnie więcej niż podają producenci tonerów. Jedna strona A4 wydrukowana czcionką 12 pokryje 12 do 15%. Musimy wziąć pod uwagę wzrost pokrycia strony o 25 do 30%, jeśli chcemy obok tekstu wydrukować zdjęcie lub grafikę. Pokrycie to może wzrosnąć do 40-80%, jeśli będziemy drukować zdjęcia lub grafiki o większym rozmiarze.

  • Wybór czcionki

Gdy chcemy zaoszczędzić na druku, wybór odpowiedniej czcionki jest kluczowy. Czcionki te można podzielić na wersje ekonomiczne i nieco bardziej oszczędne. Czcionki takie jak Calibri, Century Verdana Times Roman, Verdana, Times Roman czy Gothic mogą pomóc nam zaoszczędzić pieniądze. Inną opcją jest Ecofont, który może pomóc zaoszczędzić nawet do 20%.

Czcionka Ecofont

Ta czcionka została zaprojektowana ze specjalnymi mikrootworami, dzięki czemu do druku potrzeba mniej tuszu i tonera. Warto przyjrzeć się tej metodzie. Jeśli sprawdzi się w charakterze drukowanych dokumentów, można ją zastosować na stałe.

  • Ustawienia drukowania

Innym sposobem na tańsze drukowanie jest ustawienie jakości druku w ustawieniach drukarki. Warto ustawić ustawienia swojego sprzętu, jeśli skupiamy się na druku monochromatycznym, tak jak to zostało opisane na początku. W tym przypadku bowiem nie będzie widać najgorszej jakości. Niemniej jednak, gołym okiem nie będzie można jej dostrzec.

Jeśli korzystasz z dokumentów tylko na własny użytek, jest to prosty i skuteczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Skala 1:1 może mieć wpływ na jakość dokumentu. Do Ciebie należy decyzja, czy warto. Różnica w kosztach będzie na naszą korzyść, jeśli będziemy musieli zamieścić wielostronicowe notatki i większy tekst. Jest to możliwe, ponieważ wiele drukarek potrafi wykonać powyższe ustawienia za pomocą kilku kliknięć.

Drukowanie dwustronne - duplexing

Druk dwustronny, zwany również dupleksem, to jeden ze sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji drukarki. Opcja ta pozwala nam na drukowanie po obu stronach każdego arkusza, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów papieru. Funkcję tę można włączyć, jeśli drukarka posiada taki moduł. Więcej informacji można znaleźć w osobnym poradniku na temat druku dwustronnego.

Używaj sprawdzonych zamienników

Najlepszym sposobem na oszczędzanie na druku jest stosowanie sprawdzonych, tanich i ekonomicznych zamienników do drukarek. Dzięki nim zyskujesz wszystkie zalety ekonomicznego drukowania.

  • TUSZ I TONER - NISKA CENA
  • ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ - zazwyczaj wersje XL
  • WYSOKA JAKOŚĆ DRUKU
  • BARDZO DŁUGI OKRES GWARANCJI - nawet dożywotni.

Posiadamy w sprzedaży zamienniki najbardziej zaufanych marek, takich jak JetWorld oraz Tiom, Assima i Katun.

Dowiedz się więcej na blogu Drukarka oryginalna czy zamiennik

Sprzedaż używanych tonerów

Warto sprzedać pusty kartridż, jeśli kończy się wkład do drukarki. Dzięki temu nie tylko pomożemy środowisku, ale również obniżymy koszty druku. Wielu producentów materiałów eksploatacyjnych prowadzi aktywny skup. Najbardziej popularne są oryginalne tonery i oryginalne tusze, które są zintegrowane z głowicą.

Podsumowanie

Ważne jest, aby w codziennej pracy stosować najlepsze rozwiązania. Nie wpłyną one na jakość drukowanych prac, a pozwolą na obniżenie kosztów druku. Istnieje wiele opcji, które okazały się skuteczne i przyniosą wiele korzyści w codziennym użytkowaniu naszej maszyny drukarskiej.