Oryginalny toner czy toner zamiennik?

Udostępnij

Zakup drukarki to znacząca inwestycja, która nie kończy się wraz z zakupem urządzenia. Regularne uzupełnianie tonerów jest niezbędne do działania drukarki. Producenci zachęcają do stosowania oryginalnych tonerów, mimo że mogą one nie być najbardziej przystępne cenowo. Czy warto płacić więcej za oryginały, skoro istnieje wiele tańszych alternatyw?

Rodzaje tonerów

Dostępne są trzy rodzaje tonerów: oryginalne, zamienniki i regenerowane. Tonery oryginalne są bezpośrednio produkowane przez producenta drukarki. Przeszły wszystkie testy i licencje, są w 100% kompatybilne z przeznaczonym do nich urządzeniem. Tonery oryginalne to gwarancja bezbłędnej pracy i długiego czasu użytkowania. Tonery te mają pewien minus: są drogie. Istnieje wiele tańszych opcji. Zamienniki tonerów są wykonane z nowych części, które różnią się od oryginałów. Nie posiadają one logo producenta drukarki, ale ich jakość i wydajność często może być porównywalna z oryginałem. Tonery regenerowane lub używane to pojemniki, które zostały oczyszczone i ponownie napełnione kolorowym proszkiem. Tonery te są zazwyczaj wykonane ze starych tonerów. Są one najczęstszą przyczyną awarii drukarek, szczególnie bębna światłoczułego. Bęben ten odpowiada za jakość druku i często nie jest wymieniany na nowy w regenerowanych.

Wymiana tonerów może wiązać się z ryzykiem

Oryginalne tonery mogą zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie drukarki, jak twierdzą producenci tonerów. Wiele umów zakupu przewiduje, że wkłady zamienne mogą spowodować utratę gwarancji przez drukarkę. Nieoryginalne wkłady mogą być tańsze i mieć niższą jakość niż oryginały. Nieodpowiednie zamienniki mogą sprawić, że sprzęt będzie się szybciej zużywał, zanieczyszczał wnętrze i powodował uszkodzenia. Nie zauważysz różnicy w jakości druku, w tym kolorów i grafiki. Wybór pomiędzy tuszem oryginalnym a zamiennikiem zależy od Twoich zasobów finansowych. Oryginały są najlepszym rozwiązaniem, jeśli masz pieniądze, ale istnieją również zamienniki, które można kupić za połowę kosztów, a działają równie dobrze.